Katalog

Promocje

Maści na grudę u koni

Gruda jest chorobą skórną koni. Objawia się ona powstawaniem strupów, które swoim wyglądem przypominają zaschnięte błoto. Występuje najczęściej na pęcinach i piętkach końskich, rzadziej możemy ją spotkać na innych częściach ciała. Jest dolegliwością spotykaną nierzadko, a nieleczona może przenosić się na inne obszary ciała...

Maści na grudę u koni

Gruda jest chorobą skórną koni. Objawia się ona powstawaniem strupów, które swoim wyglądem przypominają zaschnięte błoto. Występuje najczęściej na pęcinach i piętkach końskich, rzadziej możemy ją spotkać na innych częściach ciała. Jest dolegliwością spotykaną nierzadko, a nieleczona może przenosić się na inne obszary ciała lub skutkować groźnymi komplikacjami. Za występowanie grudy odpowiedzialna jest bakteria dermatophilus congolensis, która żyje w błotnistych padokach, gdzie właśnie przebywają konie. Na szczególnie dokładne sprawdzanie stanu skóry na pęcinach i piętkach musimy przeznaczyć swój czas zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym oraz wczesną wiosną, ponieważ akurat wtedy deszcz moczy końskie nogi, a na padokach występuje dużo błota.

Jak zapobiegać powstawaniu grudy?

Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby potencjalnie zagrożone zakażeniem miejsca utrzymywać w odpowiedniej higienie oraz aby były suche. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić suchy padok jesienią, lecz możemy zadbać o czystą ściółkę. Bardzo ważny jest dostęp do skóry powietrza, ponieważ brak tlenu sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów. Należy pamiętać, że brudne, zabłocone pęciny mogą tworzyć nie przepuszczającą tlenu, wilgotną warstwę i przez to wystąpi idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Pamiętajmy, że konie, które posiadają długi i bujny włos w szczotkach pęcinowych, będą wymagały szczególnej opieki. Należy wtedy dodatkowo przycinać i z wyjątkową dbałością rozczesywać włos. Ze szczególną troską musimy odkażać wszystkie skaleczenia i otarcia, które wystąpią na zagrożonych miejscach. Jest to bardzo ważne, gdyż bakterie dermatophilus congolensis bardzo upodobały sobie też rany.

Leczenie grudy

Pierwszym objawem grudy jest zaczerwienienie skóry, właśnie wtedy powinniśmy wyjątkowo sumiennie zastosować się do wymienionych wcześniej zaleceń. Jeśli natomiast występują już strupy, musimy je zmiękczyć. Stosujemy okłady z ciepłej wody z rozpuszczonym, szarym mydłem. Pamiętajmy, że lepiej jest poczekać i zmiękczać wielokrotnie, nawet przez kilka dni, aż strup da się łatwo usunąć, niż zrywać na siłę. Zalecane jest nanoszenie preparatów bakteriobójczych i takich, które zapobiegną dalszemu przedostawaniu się wilgoci w głąb skóry - np. CARR & DAY & MARTIN PROTECTION PLUS. W niektórych przypadkach leczenie grudy może być procesem dość żmudnym i długotrwałym. W razie braku oznak poprawy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Więcej
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów