Pielęgnacja wyrobów skórzanych

Oleje, balsamy, smary do impregnacji skóry oraz mydła i płyny czyszczące - są to podstawowe preparaty, które zapewniają wyrobom skórzanym doskonały wygląd oraz trwałość. Wiele elementów osprzętu jeździeckiego wykonanych jest z naturalnej skóry licowej, która ze względu na trwałość i odpowiednią elastyczność znakom...

Pielęgnacja wyrobów skórzanych

Oleje, balsamy, smary do impregnacji skóry oraz mydła i płyny czyszczące - są to podstawowe preparaty, które zapewniają wyrobom skórzanym doskonały wygląd oraz trwałość. Wiele elementów osprzętu jeździeckiego wykonanych jest z naturalnej skóry licowej, która ze względu na trwałość i odpowiednią elastyczność znakomicie spisuje się podczas użytkowania. Posiadając wyroby skórzane musimy pamiętać o następujących zasadach: po pierwsze, skórę musimy regularnie czyścić i impregnować. Po drugie, środki impregnujące nie powinny być stosowane w nadmiarze. Może spowodować to zbyt mocne rozmiękczenie skóry, a co za tym idzie, jej osłabienie. Po trzecie, za każdym razem, przed stosowaniem oleju, smaru lub balsamu, musimy pamiętać, że skóra ma być oczyszczona specjalnym mydłem lub innym specjalistycznym środkiem czyszczącym. Jeśli to pominiemy, zanieczyszczenia będziemy wcierać w głąb skóry.

Dlaczego tak ważna jest pielęgnacja?

Wyroby skórzane rzędu jeździeckiego narażone są na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak: deszcz, śnieg, mróz, silne nasłonecznienie. Ponadto spotykają się z wieloma innymi negatywnie wpływającymi na nie czynnikami: pot, kurz, koński mocz, repelenty, wilgoć, pleśń itp… Jak więc możemy się domyśleć, bardzo istotne jest czyszczenie. Oleje i balsamy zmiękczają skórę i zapobiegają wchłanianiu się nieprzyjaznym substancjom w głąb. Skóra, która nie jest systematycznie pielęgnowana, traci swą wytrzymałość. Wyroby stają się narażone na uszkodzenia mechaniczne. Konserwacja jest więc niezbędna, jeśli chcemy zachować wytrzymałość i atrakcyjny wygląd naszego sprzętu.

Pielęgnacja siodeł

Siodło jest najdroższą częścią całego osprzętu jeździeckiego. Istnieje wiele “szkół” czyszczenia i konserwacji siodeł. Z pewnością wielu jeźdźców ma swoje skuteczne metody. Musimy mieć na uwadze, że siodło ma nam służyć przez wiele lat, dlatego szczególnie musimy o nie dbać. Nowe siodło zawsze zaleca się zaimpregnować olejem przed pierwszą jazdą. Możemy użyć wtedy większej ilości oleju. Smarujemy całe siodło. Nie zapominamy o żadnym zakamarku i elemencie zarówno pod tybinkami jak i po wewnętrznej stronie siodła. Również w późniejszym okresie należy regularnie stosować olej, ale podczas wcierania nakładamy mniejszą jego ilość. Jeżeli jeździmy na zewnątrz, zalecane jest stosowanie impregnatów w formie balsamu lub smaru. Można stosować na przemian olej i balsam. Jeśli stosujemy jednocześnie, jako pierwszy zawsze wcieramy olej. Należy pamiętać, aby nie stosować zbyt dużej ilości. Lepiej jest nakładać dwie lub więcej cienkich warstw, niż jedną zbyt obfitą. Mamy wtedy większą kontrolę nad odpowiednim dawkowaniem impregnatu.

Olej czy balsam?

Podczas pierwszej impregnacji, najlepiej jest użyć oleju, który doskonale zmiękczy nową, nieelastyczną skórę. W późniejszym okresie można stosować balsam, zwłaszcza jeśli nie jeździmy pod krytą ujeżdżalnią i skóra narażona jest na wiele niekorzystnych warunków. Olej dobrze rozmiękczy skórę, natomiast gęsty smar/balsam lepiej zabezpieczy przed niekorzystnymi czynnikami. Należy wspomnieć, że do elementów, które narażone są na działanie dużych sił, takie jak: puśliska, przystuły, wodze, nie powinniśmy używać zbyt często i dużej ilości oleju, ponieważ może on nadmiernie wpłynąć na rozciągnięcie, a w konsekwencji, osłabić skórę.

Więcej
Pokazuje 1 - 38 z 38 elementów