Środki do pielęgnacji strzałki kopytowej

Strzałka znajduje się w dolnej części kopyta końskiego i jest szczególnie narażona na niekorzystne warunki. Gnicie strzałki jest częstym problemem, który dotyka koni stojących na wilgotnym i zanieczyszczonym podłożu w boksie. Problemy ze strzałką dotykają także koni, które poruszają się i stoją na zewnąt...

Środki do pielęgnacji strzałki kopytowej

Strzałka znajduje się w dolnej części kopyta końskiego i jest szczególnie narażona na niekorzystne warunki. Gnicie strzałki jest częstym problemem, który dotyka koni stojących na wilgotnym i zanieczyszczonym podłożu w boksie. Problemy ze strzałką dotykają także koni, które poruszają się i stoją na zewnątrz na gruncie pełnym błota i kałuż. Niektóre osobniki mogą być szczególnie wrażliwe na tę przypadłość, może to świadczyć o spadku odporności. Dodatkową uwagę musimy poświęcić pielęgnacji strzałek w okresie jesienno - zimowym. Nieleczone gnicie może doprowadzić do niebezpiecznych chorób i powikłań.

Jak zapobiegać problemom ze strzałką?

Po pierwsze musimy regularnie czyścić mechanicznie kopystką i szczotką, zapewni to dostęp powietrza i zapobiegnie rozwojowi grzybów i bakterii, które to głównie odpowiedzialne są za procesy gnilne. Pamiętajmy, zdrowa strzałka posiada odpowiednią elastyczność, nie może być twarda i wysuszona ale przede wszystkim nie powinna być zbyt miękka i nasiąknięta wilgocią. Jest to pierwszy krok do rozwoju drobnoustrojów i gnicia.

Jakie preparaty zapobiegają i leczą problemy ze strzałką?

Najstarszym znanym środkiem jest dziegieć. Posiada on właściwości wysuszające, grzybobójcze i bakteriobójcze. Główną jego wadą jest tworzenie nieprzepuszczalnej warstwy i zahamowanie dostępu do strzałki tlenu, którego dopływ jest tak bardzo ważny. Innymi bardzo skutecznymi środkami są preparaty, które zawierają związki miedzi, np. siarczan miedzi. Znakomicie oczyszczają z drobnoustrojów, wysuszają i przywracają zdrowy wygląd. Istnieje też wiele innych specyfików, zawierających np. kwas octowy, 2-Propanol, które równie skutecznie potrafią pomóc w przypadku dolegliwości strzałek.

Więcej
Pokazuje 1 - 15 z 15 elementów
test popupa