Palcaty i baty

Palcaty i baty należą do jednych z najczęściej stosowanych pomocy jeździeckich. Poprzez dodatkowy bodziec możemy wymusić pewne zachowania konia. Jak oraz kiedy używać palcatów? W doświadczonych rękach bat ułatwia pracę z koniem oraz wspomaga przenoszenie najróżniejszych bodźców i sygnałów, potrzebnych podczas wykonywania skoków c...

Palcaty i baty

Palcaty i baty należą do jednych z najczęściej stosowanych pomocy jeździeckich. Poprzez dodatkowy bodziec możemy wymusić pewne zachowania konia. Jak oraz kiedy używać palcatów? W doświadczonych rękach bat ułatwia pracę z koniem oraz wspomaga przenoszenie najróżniejszych bodźców i sygnałów, potrzebnych podczas wykonywania skoków czy innych skomplikowanych manewrów. Palcaty przykłada się przeważnie na łopatkę lub zad konia.

Trzy główne rodzaje batów

W jeździectwie wyróżnia się dwa główne rodzaje batów – skokowe o długości około 50-75 cm, używane najczęściej podczas skoków oraz ujeżdżeniowe, długie i smukłe o długości ponad metr. Każdy bat zakończony jest sznureczkiem, rzemieniem lub malutką klapą wzmacniającą przekazywanie sygnałów. Powyższe odmiany batów powinny być precyzyjnie wyważone, elastyczne oraz nie mogą przeciążać ręki jeźdźca. Odrębną kategorię stanowią baty do lonżowania, które cechują się znaczną długością (nawet do 2 metrów) oraz znajdują zastosowanie podczas pierwszych lekcji jeździectwa. Wybierając bat zwróćmy uwagę na jakość materiału, a także na wykończenie rączki. Uchwyty posiadające pętelkę ze sznurkiem, a także antypoślizgową powłokę w znacznym stopniu ułatwiają posługiwanie się batem.

Więcej
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów